Faktura do paragonu z NIP poniżej 450 zł

Faktura do paragonu z NIP - zmiana stanowiska MF.

Od 1 stycznia 2020 roku faktura do paragonu może być wystawiona tylko wtedy, gdy paragon posiada numer NIP. Jednocześnie przyjęto, że paragon z NIP do kwoty 450 złotych stanowi fakturę uproszczoną. Nie można do niego wystawić pełnej faktury. Teraz stanowisko resortu finansów ulega zmianie.

Faktura do paragonu z NIP to kolejny element uszczelniania systemu podatku od towarów i usług (VAT), który ma zapobiegać jego wyłudzaniu. Rozwiązanie wydaje się rozsądne, choć wymaga od nabywcy każdorazowego informowania sprzedawcy o chęci zakupu na paragon z NIP.

Jednocześnie paragon z NIP do kwoty 450 zł traktuje się jak fakturę uproszczona. Ministerstwo Finansów przyjmowało, że wówczas nawet na żądanie nabywcy sprzedawca nie powinien wystawiać pełnej faktury. Praktyka okazała się zupełnie inna. W wielu sklepach na podstawie paragonu z NIP można było uzyskać pełną fakturę nawet do zakupu za kilka złotych.

Dlatego teraz resort finansów zmienia swoje stanowisko. Wystawienie pełnej faktury do paragonu z NIP na kwotę mniejszą niż 450,00 złotych stanie się możliwe i akceptowane przez organy skarbowe. Pojawia się jednak pewien warunek – nabywca będzie musiał zwrócić paragon z NIP sprzedawcy.

Potrzebujesz podobnych treści na blogu swojej kancelarii? Aby dowiedzieć się więcej, napisz do nas!

Opracował: Patryk Szulc

Źródło informacji: https://inforfk.pl, Inf. własna

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *